Pomysłowa kuchnia
Pączki na parze

Pączki na parze

Pączki na parze

Pączki na parze – propozycja na dziś.

Pączki na parze 

Składniki 28 -30 sztuk:

800g mąki na rozczyn plus mąka do podsypywania na stolnicy
200g cukru
szczypta soli
½ l mleka
60g drożdży
150 ml oleju
6 żółtek

Z ok 300g mąki, drożdży, mleka i cukru zrobić rozczyn.

Drożdże rozkruszyć, a następnie rozetrzeć z cukrem. Gdy się rozpłyną, wlać do nich lekko podgrzane mleko.

Mąkę wsypać do miski ( w środku zrobić zagłębienie), wsypać szczyptę soli. Wlać drożdże, wymieszać łyżką drewnianą i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok 30 minut.

Gdy rozczyn już jest wyrośnięty dodać olej, żółtka w temperaturze pokojowej oraz resztę mąki (mąkę wsypywać małymi partiami, bo możemy mieć różne rodzaje mąki i może pójść  nieco mniej lub odrobine więcej). Ciasto wyrabiamy ręką do momentu aż zaczną pojawiać się pęcherzyki i nie będzie kleić się do rąk (ale nie może też być zbyt twarde, później ciężko będzie się wyrabiać bardzo miękkie ciasto, ale są o wiele smaczniejsze). Wyrobione ciasto oprószyć mąka, przykryć  ściereczka i odstawić w ciepłe miejsce.

Pączki na parze

Jeżeli nie chcemy tylu pączków na parze możemy zrobić zwykłe pączki z dżemem i smażone w głębokim tłuszczu. Ciężko się do nich nakłada dżem, więc wałkuję ciasto nakładam na nie dżem i przykrywam drugim kawałkiem ciasta, i wykrawam szklanką (niedługo pokaże jak to zrobić bo teraz zapomniałam zrobić zdjęcia).

Pączki na parze

Gdy ciasto wyrośnie po ok 1-1,5 godziny. Zaczynamy wyrabiać pączki. Stolnice podsypać mąką, wszystkie ciasto wyłożyć na stolnice i rozwałkować na grubość ok. 1 cm. Szklanką wycinać krążki i odstawić jeszcze na 10-15 minut do wyrośnięcia.

W wysokim garnku nalać do połowy wody. Na górze obwiązać go gazą. Gdy woda będzie się już gotowała poukładać na gazie pączki (zrobić przerwy bo ciasto jeszcze rośnie). Przykryć pokrywką i po ok 10 minutach można wyjmować.

Można podawać z sokiem malinowym.

2 komentarze

Leave a Reply